Meklēt šajā emuārā

pirmdiena, 2014. gada 1. decembris

"Ziemassvētku brīnumu gaidot: Ziemassvētki Latvijā un Eiropā"

Ziemassvētkus svin visur, bet tradīcijas ir dažādas. Gada skaistākie svētki, Ziemassvētki, latviešiem saistās ar daudziem ticējumiem un rituāliem, kas jāveic, lai nākamajā gadā būtu laba raža un veselība, lai lopi neslimotu un govis dotu daudz piena. Lai aizdzītu ļaunos garus, jāiet budēļos. Ziemassvētki- pats īstākais laiks dažādām zīlēšanām. Līdzīgas tradīcijas sastopamas arī citās Eiropas valstīs, bet ir arī daudz interesantu un atšķirīgu Ziemassvētku svinēšanas tradīciju.
Kā sauc Ziemassvētku vecīti Francijā, Ungārijā, Grieķijā, Somijā un citās Eiropas Savienības valstīs, kur pirmo reizi pušķota eglīte, kādas ir dāvanu pasniegšanas tradīcijas, un ko liek svētku galdā dažādās zemēs? Latvijā ir tradīcija vilkt bluķi no mājas uz māju, bet Francijā Ziemassvētku bluķis jeb pagale pārvērtusies par svētku cienasta sastāvdaļu – ruleti, kas aplieta ar šokolādi... Šos un vēl daudzus citus interesantus faktus par Ziemassvētku svinēšanas tradīcijām uzzināja 26. novembra pasākuma "Ziemassvētku brīnumu gaidot: Ziemassvētki Latvijā un Eiropā" Smiltenes Centra vidusskolas pamatskolas skolnieki, noskatoties ESIP koordinatores Aldas Liukes prezentāciju. Bērni ne tikai klausījās, bet arī aktīvi līdzdarbojās un dalījās savās zināšanās par dažādām Ziemassvētku svinēšanas tradīcijām. Pēc prezentācijas noskatīšanās, pasākuma dalībnieki apskatīja literatūras izstādi "Ziemassvētku tradīcijas Eiropas kultūrā", kurā apkopotas grāmatas un daudz dažādi materiāli no žurnāliem un avīzēm. Idejas Ziemassvētku dāvanu darināšanai ikviens varēja aizgūt no smiltenietes Smaidas Maskinas floristikas darbu izstādes. Savus Ziemassvētku sapņus bērni bija attēlojuši zīmējumos, kurus uzdāvināja bibliotēkai. Pasākumu atbalstīja Latvijas Republikas Ārlietu ministrija un Smiltenes novada bibliotēka.



No 24. novembra – līdz 28. decembrim ikviens bibliotēkas apmeklētājs laipni aicināts apskatīt literatūras izstādi "Ziemassvētku tradīcijas Eiropas kultūrā".

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru